Obowiązujące w Polsce od 2019 roku regulacje dot. cen transferowych zasadniczo nie uległy zmianie w kontekście limitów transakcyjnych, stosowanych do oceny obowiązku dokumentacyjnego za rok 2023 czy rok 2024. Konsekwentnie należy wskazać, że limity te są określone na następujących poziomach:
- 2 mln PLN rocznie dla transakcji usługowych
- 10 mln PLN rocznie dla transakcji towarowych
- 10 mln PL rocznie dla transakcji finansowych
- 2 mln PLN rocznie dla pozostałych transakcji
Ponadto należy pamiętać, że dokumentowaniu podlegają również transakcje zawierane z podmiotami z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (tj. z tzw. rajów podatkowych). W wypadku transakcji z podmiotami z tych krajów progi określono na poziomie:
- 2,5 mln PLN dla transakcji finansowych
- 500 000 PLN dla pozostałych transakcji
Limity w cenach transferowych kalkulowane są na podstawie sumarycznej wartości transakcji danego rodzaju, niezależnie od ilości podmiotów zaangażowanych w transakcję, z wyłączeniem wartości transakcji zawieranych z podmiotami, korzystającymi ze zwolnienia w ramach art. 11n Ustawy o CIT.
Oznacza to, że jeżeli polska Spółka A, która w 2023 r. zrealizowała dochód do opodatkowania zawierała następujące transakcje:
- Zakup surowców od polskiego podmiotu powiązanego (rentownego) – 300 000 PLN
- Zakup surowców od 3 zagranicznych podmiotów powiązanych – 9 800 000 PLN
- Zakup usług IT od podmiotu z raju podatkowego – 1 800 000 PLN
- Sprzedaż wyrobów gotowych na rzecz 1 zagranicznego podmiotu powiązanego – 12 000 000 PLN
to limity dla cen transferowych 2023 określa się wyodrębniając typy transakcji, tj.:
- Zakup surowców
- Zakup usług IT
- Sprzedaż wyrobów gotowych
Następnie ustala się wartość transakcji danego rodzaju, pamiętając aby wyłączyć wartość transakcji zwolnionych z dokumentowania tj.:
- Zakup surowców – 9 800 000 PLN (nie wliczamy kwoty nabycia surowców od podmiotu rentownego z Polski, spełniającego kryteria zwolnienia z art. 11n, o ile Spółka również spełnia te kryteria) – nie przekracza progu 10 mln PLN
- Zakup usług IT – 1 800 000 PLN – przekracza próg dot. transakcji z podmiotami z rajów podatkowych – 500 000 PLN
- Sprzedaż wyrobów gotowych – przekracza próg dot. transakcji towarowych – 10 mln PLN
Konsekwentnie w tym wypadku dokumentowane są transakcje dot.:
- Zakupu usług IT
- Sprzedaży wyrobów gotowych
Limity dot. cen transferowych 2023 są takie same jak w odniesieniu do cen transferowych za rok 2022 jak i rok 2024. Konsekwentnie w tym zakresie nie dokonano zmian. Te z kolei objęły sprawozdanie o cenach transferowych (zwane również informacją o cenach transferowych TPR-C). W kontekście TPR-C zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dot. tego tematu.